IN strikes back! Mediální humbuk kolem Czechteku si prostě nemůže nechat ujít vůbec nikdo…


Když to vezmu popořadě, tak Bublan, Paroubek, Karásek, Klaus, Topolánek, Havel… to je přehlídka, že? Jde vůbec ještě o Czechtek? Maximálně kdybyse do toho přimotal DJ CZalfa nebo DJ Jake SH. Je legrační sledovat, jak se technaři stali záminkou k dalšímu politickému hašteření před volbami. Policejní zásah? Na to už se kašle, inspekce bude šetřit, obvinění se zametou pod stůl. Hlavní je, že se může rubat do vlády.To je další paradox. Podle mě z drtivé většiny levicově zaměření lidé, z nichž někteří se označují za anarchisty, protestují proti levicové vládě. Je to legrační, jak se původní Czechtekáři baví na kolejích a místa na demonstracích pomalu přebírají lidé, kteří na samotné akci vůbec nebyli. V Brně například protestuje hlavní protestující proti přestavbě nádraží. Paradox na druhou. Přestavba nádraží je výmysl magistrátu ovládaného ODS.Technaři jsou nyní ve stejné pozici jako stávkující zaměstnanci ČT před iks lety. Nevím jak se cítili oni, když si mezi ně přišli schrupnout politici a druhý den v novinách byli jen oni politikové a o stávce se psalo až v druhé řadě. Havel – kdy jste o něm naposledy slyšeli? Jenže narozdíl od stávkujících zaměstnanců technaři žádný důležitý cíl nemají. Chtějí si jen zapařit a jak je vidět je jim úplně jedno, jestli je to na louce, nebo uprostřed města. Policie už si na ně netroufne i kdyby nespala půlka Prahy, můžou být v klidu.A až dopaří? Tak pojedou domů. Demonstrace možná budou pokračovat – na těch už dávno nejde o potrestání viníků nebo prošetření čehokoliv. Tam už jde o demisi! demisi! demisi! Demonstrující se stali figurkou opozice, která dává šach jen proto, aby hra nebyla tak nudná. Druhá strana to samozřejmě ví, takže jenom uhne králem (ono se na opozici něco vyhrabe) anebo figurku vyhodí ze hry (ignorace – ono to vyšumí).A co zbyde? Pocit, že jsme ho aspoň chvíli vole drželi pod krkem! Úžasné…Mimochodem, tohle byl rok 2000. Zdroj iDnes.Technoparty má sbaleno, nechává hory odpadku


Okolo osmé hodiny ráno poradatelé ukoncili nepovolenou technoparty, která se už pátý den konala na pozemku tesne u obce Lipnice na ceskobudejovicku. Hudba tu tak znela nepretržite 110 hodin. Po liknavosti policie, která nebyla schopna hluk a neporádek zastavit, a to ani pres prosby místních obyvatel, nakonec poradatelé vyslyšeli hrozby starostky obce Jílovice, pod kterou Lipnice patrí, Very Jindrové, která je vyzvala, aby do dnešního poledne akci ukoncili.


Na tricetihektarovém pozemku zustala napul zdupaná, napul rozježdená tráva, vyjeté koleje a hlavne hromady odpadku. Okolo poledne se na louce u Lipnice pohybovaly asi tri stovky lidí a balily si. "Jsem ráda, že to v relativním klidu koncí. Byl to obrovský psychický nápor," povzdychla si starostka Jílovic Vera Jindrová. "Snad už bude klid, i když nastanou starosti s odstranováním škod," dodala. Sama odhaduje náklady na odvoz odpadku na stovky tisíc korun. Okresní hygienik tesne pred tím prohlásil, že pokud akce co nejrychleji neskoncí, muže obci uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun.


Pomohla hrozba vnitra


Vera Jindrová, starostka obce Jílovice, pod kterou Lipnice patrí, v uterý odpoledne jednala s ministrem vnitra Grossem. Ten prislíbil zásah policie, pokud úcastníci technoparty výzvy starostky neuposlechnou. Nespokojení starostové


S postojem ministerstva naopak vyjádrili nespokojenost starostové osmi obcí mikroregionu Sdružení Ruže. "Událost v Lipnici presahuje všechno, co je možné i krátkodobe tolerovat, uvádejí ve spolecném prohlášení. Starostové jsou zdešeni nad zpusobem výkonu základních funkcí státu, k nimž patrí také ochrana života, zdraví a majetku obcanu. Chování policie logicky navozuje záver, že útok proti právem chráneným zájmum obcanu, provedený rychle a dostatecným poctem útocníku, je – dle názoru policie – vecí vyšší moci a nezbývá, než ho respektovat," zduraznují starostové Trhových Svinu, Nových Hradu, Borovan, Jílovic, Ledenic, Horní Stropnice, Srubce a Olešnice. "Zajímalo by me, co delají páni poslanci, senátori a další cinitelé. Máme jich prece tolik a ani jeden se tu nebyl podívat. Všichni to nechali na nás a na krajské policii.


Obcanská demokratická aliance (ODA) také dnes vyzvala ministra vnitra Stanislava Grosse (CSSD), aby pokud možno "z vlastní kapsy" uhradil škody, které technoparty pusobila. Predseda ODA Daniel Kroupa na tiskové konferenci strany uvedl, že Gross by mel prevzít odpovednost za zpusobené škody vzhledem k "necinnosti policie" v tomto prípade.