II – průvodce, prachy, písmena, pití
- 24 října, 2003
- Posted in Ce100vání
- Write comment
Takže… než vás nudit popisem dnů, které jsme se jen váleli u moře, opalovali, jedli a spali, radši to vezmu kolem a kolem. Pravda je, že už si to taky nepamatuju, už jsem psal, že se na dovolené snižuje IQ o dvacet bodů? Prý je to tak a navíc tam nebylo vůbec nic o tom, kdy se dostane zpátky na původní úroveň.
Čím začít? Chtělo by to něco důležitého, něco bez čeho se nikdo neobejde – průvodce. Průvodce v knižní podobě si můžete dlouho vybírat a na konec koupit, kdežto průvodce člověka nikoliv. Tam jste odkázáni na to, co na vás po sezóně zbyde. A ačkoliv se na první pohled zdá, že je stále z čeho vybírat, na první poslech to tak není. My jsme chytli světoběžníka – Řek co se narodil na Moravě a bydlí v Polsku. Střídavě mluvil česky a polsky, a to i ve chvílích, kdy měl prokazatelně mluvit jen jednou z uvedených řečí. Navíc měl v oblibě – co v oblibě, patrně s ním i spal – slůvko každopádně. Tolik použití v jednoduché větě jsem v životě neslyšel.
Ovšem průvodci jsou jedna věc a informace, které dostanete věc druhá. Nejlepší je udělat takový průnik – na každém šprochu pravdy trochu. Například jazyky – věta, že každý umí trochu anglicky nebo německy je pravdivá, pokud dáte tečku za slovo trochu. Domluvit jsme se měli potíže i v bance, i když… na venkově jsme se domluvili v pohodě, takže to možná bylo zvýšenou hladinou důležitosti. Apropó peníze – platí tam eura a v Čechách nám bylo řečeno, že se tam dají vyměnit i naše koruny. Samože jen ve větších městech. Ty jsou tam sice jen čtyři, ale bank v nich je nepočítaně. České koruny však mění jen ve státní bance, kterou poznáte podle toho, že je na ni napsáno Trapeza a ještě jedno slovo od E. Avšak následuje další pozor – oficiálně koruny mění, jak je napsáno v týdenním kurzu, jenže v denním lístku ji nemají a máte smůlu. Takže koruny měnit u průvodce (člověka) – dobré slovo blány otevírá, jak pravil Casanova.
Ještě než se dostanu k jídlu, tak malá odbočka. Pokud jste neměli nikdy ruštinu a azbuku považujete za hranatější formu egyptských hieroglyfů, pak si dejte bacha. Ano, vše je tam psáno řeckou abecedou. Někdy to vypadá velmi legračně, ale když máte odhadnout, který domeček, vidle, trojůhelníček, o z ocáskem a prsa jsou záchod, tak smích přejde. Jen tak pro zajímavost – trojúhelníček je D, Z je S, H je I, obrácený v je L, X je ch a P je R. Viděli jsme i xoxolouše:-))
No a teď už snad konečně k tomu jídlu… Nejvíc se tam pije víno. Řecká specialitka je tzv. Retsina, což je víno, které je ještě uloženo nějakou dobu v sudech, takže získá vůni plísně a chuť ponožek. Ale pít se to dá a pije se to tam všude. Dokonce to ani neprodávají v lahvích se zátkou, ale v normálních sodovkových s kovovými uzávěry. Krétské víno je moc dobré, jmenuje se Kritikos a podle Myrny je slabší než naše. Tak nevím, asi se mi motala hlava vedrem. Z tvrdýho Ouzo, Metaxa a Rakije. Všechno je známý, nemusím psát. Snad jen jedna informace – tvrdý alkohol je tam, s pár výjimkami, levnější než u nás, což docela dobře nechápu.
Ufff. Takže k jídlu jsem se nedostal, příště. Pokud se mi sem povede dát fotka, tak to je Půják z Retsinou. Nechali jsme mu jeden lok a už ho musela Myrna podpírat…
