Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Kdyby žil J.R.R. Tolkien nyní a zažil český cestovní trh, asi by se milý Bilbo dostal k prstenu, ale zpátky už bohužel ne. Gandalf by nebyl zajištěný a trpaslíci nikde.


Cestovní kanceláře byly, jsou a některé možná i budou, ale určitě ne všechny. Poprvé jsem nějaké problémy zaregistroval, když krachla Travela. Ne, že bych se o to nějak zvlášť zajímal, ale na pokoji se mnou bydlel kamarád, který přišel o zájezd do Španělska pro dva. Navíc, měly to být jakési líbánky, takže jsem měl žhavé novinky z první ruky. Tenkrát to byl první velký krach a čeští politici si v okurkové sezóně hned začali přihřívat polívčičku. Na naše poměry ve velmi krátké době byl na světě zákon, který nařizoval cestovkám pojištění.



Ovšem nebyli by to naši politici, kdyby něco nepodělali, že. V tomto případě zapomněli "jen" na zveřejňovací povinnost, takže klient si sice může na stránkách ministerstva pro místní rozvoj zjistit, jestli je kancelář pojištěná, ovšem kanceláře nejsou povinny do této databáze přispět. Takže remíza.



Letos jsem se začal o cestovní trh zajímat i já. Dovolenou můžu mít až od konce září a rád bych se zase podíval k moři. Míst, kde bude zaručeně teplo moc není, a tak to vypadá na nějakou vzdálenější distanci. Tam se mi nechce na vlastní pěst a nelákají mne ani regionální kanceláře typu CK Pepa Sekyra Tour. Proto jsme se byli s Myrnou podívat do těch velkých cestovek a říkali si, těm se přeci nemůže nic stát.



No jo, jenže poslední události ukázaly, že se může přihodit leccos leckomu. Fischer asi není Aron a vedení Komerční banky chce ukázat jak je schopné. Tím samozřejmě nechci nic naznačovat:-) neplatil, tak ať. Ale co já? Potenciální klient?



Napovědět mi asi měla včerejší debata v Událostích – komentářích. Vynikající moderátorka tam měla zástupkyni MPR a jakéhosi finančního analytika, kterému bych nevěřil ani nos mezi očima. Celou dobu byli diváci ujišťováni, že se sice něco děje, ale že se to zvládne a důvěra CK nepoklesne blablabla. Poslední otázka byla, jestli se chystají na dovolenou s cestovkou nebo po vlastní ose. Expertka odpověděla, že pojede sama z důvodu uspořádání časového harmonogramu dovolené. Expert prohlásil, že plně cestovkám důvěřuje. Moderátorka se však nenechala odbýt, a tak musel s barvou ven. …důvěřuje, ale letos si ji bude zařizovat sám.



Takže plán je jasný. Dostat se TAM. Ostatní už jaksi není v našich rukou.