Předem předesílám, že studentem už nejsem, abych nebyl označen za stávkokaze a kamenován v menze tvarohovými knedlíky!


Tak se nám zase bouří studenti a protože je jejich fantazie trochu jinde než u nudných odborářských akcí, média jsou nadšena. Tamhle jeden happening, tamhle demonstrace v noci, všude mladí krásní lidé, no já být redaktor, tak jsem tam pečenej vařenej.



A proti čemu, že se to vlastně bouří? To bylo tak. Asi před rokem rozeslalo MŠMT návrh reformy do připomínkového řízení. Odpovědní pracovníci na vysokých školách udělali hm, hm, školný, jasně, no jo ať si pindá, na to my jsme zvyklí. A nic se nedělo. Až si konečně někoho napadlo ten návrh přečíst a úplně si dokážu představit zděšení na leckterých tvářích "profesorů" a "docentů".



Reforma se totiž dotýká zejména těch, kteří sedí na zaprděných židlích iks let, občas se podepíšou pod článek, který napsal někdo jiný a jejich veškerá výzkkumná činnost se sestává z toho, jak napsat grant. Samozřejmě se to netýká všech, to bysme na tom byli hodně špatně, ale lakovat si, jak jsou všichni profesoři a docenti prospěšní na poli vědy a výzkumu je ještě horší.



No jo, jenže co s tím? Naštěstí máme studenty – tato mladá snadno se radikalizující vrstva společnosti je plna ideálů, takže ji stačí ponouknout tu hrozbou ztráty akademických svobod, onde zadlužením na celý život a když ani to nepomůže, tak dáme rektorský volno.



A protesty jsou na světě, hurá! Přitom, co je špatného na tom, platit za každý rok studia navíc? Že ubyde lidí, kteří vystudovali všechny obory na FSS? U mě dobrý. Co je špatného na tom, že by víc odpovědnosti mělo přejít na vysoké školy? Že by musely víc hospodařit a vykazovat nějakou činnost než otevírat jeden "humanistický" obor bez přijímaček vedle druhého? …k tomu ani nebudu nic dodávat.



Škoda, že to asi dopadne jinak. Ale co už…



Demonstrace při studiu se jim určitě bude hodit do dalšího života.