Chcete vědět jakto? Položte si nektarinku v mikroténovém sáčku na okno a okno otevřete. Za chvilku se přižene vosa a začne hledat cestu dovnitř. Je zajímavé, že hmyz se skoro vždycky dostane tam, ale zpátky už ne. Asi neznají tu o tom, jak házel cosi na zem a pak se podle toho vracel.

Ach jo, zjišťuji, že ta vedra mají neblahý účinek na lidský rozum. Copak na lidský, ale na můj! Zkoušel jsem psát o Norsku, ale ani to už není zdaleka tak osvěžující pocit. Myšlenky se rozbíhají jak banda fakanů po posledním zvonění a nemám bohužel žádnou družinu ani zájmový kroužek, který by je nalákal zpátky.


Ale nejsem v tom sám – tudle jsem se díval na televizi. Kdesi se nějakej rozervanej boreček rozešel s holkou, zapil to a spadl do přehrady. Přijeli městští policisté a nevytáhli ho. Utopil se. Tolik suchá fakta v případu utopeného. V televizi však ukazovali nějakou demonstraci, kde v davu figurovali černě nalíčené pičenky s nápisy Alešek na slzami se lesknoucích lících. Bylo tam i pár kluků a nezainteresovaný divák měl pocit, že Alešek byl jakási místní obdoba obecního býka a policisté mu drželi hlavu pod vodou.Nechci být příliš unáhlený a křivdit jedné či druhé straně – pokud se však šel koupat ožralý, má být rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Kdyby se při pokusu o záchranu utopil ještě někdo druhý, měl by trauma po zbytek života.Abych dokázal, jak moc se mi myšlenky rozebíhají, zkusím načrtnout, jak jsem se od téhlě reportáže dostal úplně někam jinam. Při záběrech na zfanatizovaný dav vykřikující mezi vzlyky Tokio Hotel! a Policejní stát! jsem si vzpomněl na dokument o Pepíkovi Goebbelsů. To je ten jak se mu moc líbila jedna naše herečka. Hrál on vůbec ve filmu? Jasně, hrál.Ale to nic není proti Adolfu Hitlerovi. To byl muž jedné role. Nemyslím role jako role – i když by to mnohé z jeho pohledů na svět vysvětlovalo – myslím role jako role.  Třeba jako Al Bunda – když se Ed O´Neill, který ho stvárnil objevil v thrilleru Sběratle kostí, měl jsem problémy s udržením napětí – pořád jsem čekal až Angelina Jolie začne Elééé, nebyla tu Máááárcý? No tak úplně stejný případ je i Adolf. Celý svůj život hrál samé Himselfy. Chápu, že to omrzí a jistě to nemalým dílem přispělo k tomu, co se stalo v jednom berlínském betonovém bunkru.Na závěr se vám možná zdá, že dnešní příspěvek byl jenom hra. Hra na to, jestli jste stále pozorní a nedáte se ukolébat. Ano, byla. Kulce se říká včelička. U nektarinky byla vosa. Alešek spáchal možná sebevraždu a policie se koukala. Adolfek spáchal možná sebevraždu a Gestapolicie se koukala. A pak že po nás nejdou…Ha!